تحویل نفت‌ گاز به صنایع تولید قیر و ایزوگام در استان لرستان

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان لرستان گفت: مقرر شد شرکت فرآورده‌های نفتی لرستان به آن دسته از صنایع تولید قیر و ایزوگامی که در مسیر گاز طبیعی قرار ندارند، نفت گاز (گازوئیل) تحویل دهد.

پیمان بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، در رابطه با تأمین سوخت صنایع تولید محصولات عایق کاری، اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های دولت و گسترش شبکه گازرسانی به اقصی نقاط کشور و تعداد متنابعی از شهرک‌های صنعتی از جمله شهرک صنعتی ایزوگام دلیجان و شهرک صنعتی ایزوگام شرق ،اولویت مصرف با گاز طبیعی است چرا که این نوع سوخت پاک و مزایای بسیاری دارد.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان عنوان کرد: قاعدتاً صنایع تولید قیر و ایزوگام استان باید قیر خالص را از بورس و از پالایشگاهی که قیر استاندارد تولید می‌کنند تهیه کنند اما متأسفانه برخی از این صنایع به خاطر فرار از استفاده از گاز در واقع در شهرک صنعتی مستقر می‌شوند که با خطوط گاز فاصله زیادی دارند و یا اینکه گازکشی آنجا خیلی طول می‌کشد که این موضوع 26 دی‌ماه امسال نیز در کمیته رفع موانع تولید موضوع سوخت صنایع تغلیظ قیر و ایزوگام استان لرستان مطرح شد.

وی بیان کرد: هدف برخی از این نوع واحدهای تولیدی، استفاده از نفت کوره به ‌عنوان خوراک تولید است یعنی عملاً با این توجیه که برای تولید نیاز به سوخت دارند، نفت کوره را تهیه و به قیر تبدیل می‌کنند واین قیر را در تولید ایزوگام دمیده استفاده می‌کنند.

بهرامی تصریح کرد: 70 درصد نفت کوره‌ای که تحویل داده می‌شود به قیر تبدیل‌شده اما چون این قیر کیفیت ندارد حتی اگر به عایق رطوبتی تبدیل شود، مصرف‌کننده‌ای که آن ایزوگام را تهیه می‌کند دچار مشکل می‌شود پس می‌توان گفت هدف این افراد صرفاً سوءاستفاده از سوخت کوره‌ای است که با یک پروسه مختصر به قیر تبدیل می‌شود .همچنین قیمت ایزوگام تولیدی با این روش بسیار پایین‌تر می‌باشد و درآمد هنگفتی برای آن‌ها به همراه دارد.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل‌ها و اطلاعیه‌های اخذ شده، برای سوخت کارخانجات به صورت اعم و برای این نوع کارخانه‌ها (تغلیظ قیر و ایزوگام) به طور خاص باید از گاز طبیعی استفاده شود بنابراین با توجه به سیاست‌های مختلف از قبیل بحث محیط‌ زیست، دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان و جلوگیری از سود سرشاری که برخی از افراد می‌خواهند به صورت خلاف به دست آورند، نفت کوره برای تولید به آن‌ها تحویل داده نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان اظهار داشت: سال 92 در رابطه با تحویل سوخت به صنایع تغلیظ قیر و ایزوگام جلسات راهبری استانداری و معاون برنامه‌ریزی اشتغال وقت، برگزار شد که پس از نشست‌های مختلف نهایتاً به این نتیجه رسیدند که از تاریخ 31 فروردین سال 93 به مدت شش ماه به این صنایع فرصت گازرسانی داده و در این مدت نفت کوره به آن‌ها تحویل داده شود.

وی افزود: صنایع مذکور باید قیر استاندارد تهیه می‌کردند اما این کار را انجام ندادند و با تحویل بارنامه جعلی، عملاً از خود نفت کوره‌ای که تحویل داده شد سوءاستفاده کرده و آن را به قیر تبدیل کردند که در این میان شرکت ملی گاز و شرکت گاز استان با تلاش زیاد خطوط گاز را به این صنایع بردند.

بهرامی عنوان کرد: در برخی از شهرک‌های صنعتی استان با وجود اینکه شرکت گاز تأسیساتش را تا کنار این صنایع برده و هزینه گازکشی زیادی ندارند اما به خاطر اینکه دوباره از نفت کوره‌ای استفاده کنند به نوعی تمایل به انجام گازکشی ندارند و یا با دلیل واهی مبنی بر اینکه هزینه گازکشی بسیار سنگین است از استفاده از گاز طبیعی سرباز می‌زنند.

وی بیان کرد: در جلسه‌ای که سوم بهمن ماه در استانداری لرستان برگزار شد مقرر شد شرکت فرآورده‌های نفتی لرستان به آن دسته از صنایع تغلیظ قیر و ایزوگامی که در مسیر گاز قرار ندارند، نفت‌گاز تحویل دهد چرا که نفت گاز و کوره تقریباً ارزش یکسانی دارند و صراحتاً قانون‌گذار، وزیر نفت و ستاد مبارزه با قاچاق سوخت ریاست جمهوری تأکید کرده‌اند که در جاهایی که گاز وجود دارد تحویل سوخت مایع ممنوع است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان تصریح کرد: بنابراین برای آن دسته از صنایع قیر و ایزوگامی که در محل‌هایی مستقرشده‌اند که خطوط گاز وجود ندارد یا قابلیت گازرسانی نیست، ما نفت‌گاز تحویل می‌دهم که در همین راستا استاندار لرستان دستور داد رئیس صنعت معدن استان در این رابطه بررسی لازم را انجام دهد و که نهایت رسیدگی این موضوع به جلسه بعد موکول شد.

وی با اشاره به اینکه مجموعاً در استان لرستان 22 واحد تغلیظ قیر و ایزوگام وجود دارد، گفت: جلسه‌ای با رئیس صنعت، معدن تجارت استان برگزار و مقرر شد پس ‌از اینکه تخلیه قیر در این نوع کارخانه‌ها، نماینده پخش فرآورده‌های نفتی استان و صنعت، معدن تجارت استان میزان قیر تخلیه‌ شده را رؤیت و برآورد کرده و بر اساس میزان قیر تخلیه برآورد شده، سوخت لازم را تحویل دهند.

بهرامی با بیان اینکه میزان تحویل سوخت به صنایع مختلف متفاوت است، اظهار داشت: واحد مهندسی فرآورده‌های نفتی برای واحدهای تغلیظ قیر و ایزوگام به ازای هر تن قیر 60 لیتر سوخت تحویل می‌دهد.

منبع: خبر گزاری تسنیم نیوز