گام‌های دلیجان در بازار ایزوگام

عبور از زمستان با همه سرما و نیازی که ساختمان به عایق‌های رطوبتی دارد و قرار داشتن در فصل بهار و بارندگی‌ها بی برنامه و سریع آن، انسان را به یاد نصب ایزوگام‌ واجرای قیر گونی‌ می‌اندازد. کمی سخت است اما باید باور کرد که دلیجان به خوشه صنعتی برای صنعت تولید ایزوگام تبدیل شده است، به گونه‌ای كه بیش از 100 شرکت تنها در یک شهرستان کوچک اقدام به تولید این کالا کرده و ضمن ایجاد بازاری رقابتی کشور را نیز از واردات این محصولات مشابه بی نیاز کرده‌اند. اما چرا؟

محمد علی شاه قلی، از فعالان بازار ایزوگام می‌گوید: اولین کارخانه تولید ایزوگام در دلیجان بنا شد. همچنین کارخانه‌های سازنده ماشین آلاتی که ایزوگام تولید می‌کنند نیز در این شهر قرار دارند. از طرف دیگر نزدیکی به پالایشگاه‌های اراک و اصفهان و نیز کارخانه تیشو که در قزوین واقع شده و همچنین حضور نیروی کار متخصص و ماهر در زمینه ایزوگام این شهر را به مکانی مناسب برای سرمایه گذاری در زمینه تولید ایزوگام تبدیل کرده است.

این کارشناس معتقد است؛ این خوشه صنعتی به تنهایی توانسته تمام نیاز کشور را تأمین کرده و با تولید مرغوب و با کیفیت زمینه صادرات آن از مرزهای شرقی را فراهم کنند؛ تولیدی که هم از نظر شمارگان و هم از لحاظ تعداد واحدهای تولید‌کننده همچنان رو به فزونی است.

این کالا از تیشو، افزودنی‌ها، پودر تالک، پوشال پلاستیکی، پلی استر و 67 درصد قیر تشکیل شده، روی آن فویل آلومینیومی قرار می‌گیرد و بعد از عبور از غلتک در رول‌هایی پیچیده و به بازار عرضه می‌شود. بر اساس استاندارد هر متر مربع ایزوگام باید 40 کیلوگرم و هر رول آن به عرض یک متر، باید 10 متر طول و ضخامت 8 میلی متر داشته باشد که قیمتی معادل 3800 تا 8500 تومان در بازار دارد.

تولید‌کنندگان در خصوص قیمت، تاکید می‌کنند این قیمت ایزوگام استاندارد است نه ایزوگامی که تنها مهر استاندارد داشته باشد.مهم‌ترین ماده ایزوگام همان قیر است که روزهای ارزانی خود را سپری و با افزایش قیمت خود، برخی تولیدکنندگان را به گریز از اصول استاندارد وسوسه کرده است. در حال حاضر بعضی تولیدکنندگان وکیوم باتوم و برخی دیگر مازوت را در فرایندهایی تبدیل به جایگزین قیر کرده و محصول نهایی در قالب ایزوگام‌های درجه دو تحویل مصرف کننده می‌دهند؛ البته ارزان‌تر از ایزوگامی که با قیر تولید می‌شود.

جلالی، دبیر انجمن ایزوگام دلیجان اظهار داشت: دلیجان، مشهد و شیراز سه قطب تولید ایزوگام در کشور هستند ولی بیش از صد شرکت در این شهرستان که جمعیتی 40 هزار نفری دارد، به تولید این محصول مشغول هستند. وی نزدیکی به مراکز تولید قیر در اراک و اصفهان، و وجود 20 کارخانه تولید پلی استر در نزدیکی دلیجان را از مزیت‌های سرمایه گذاری در تولید این محصول دانست. دومین ماده تشکیل دهنده ایزوگام همان تیشو است که از الیافی خاص تشکیل شده و در قزوین تولید می‌شود و در آینده نزدیک نیز در دلیجان تولید خواهد شد. 

به نظر جلالی میزان تولید بالای ایزوگام صادرات این محصول به کشورهایی مانند عراق، ترکمنستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان را امکان پذیر کرده و البته عاملی هم برای واردات تیشو از چین و اوکراین است. مشکل دیگر برای تولید این عایق رطوبتی همان افزایش قیمت قیر است که در اواسط فروردین 92 برای انواع متفاوت قیر، قیمتی از 780هزار تا 1.5 میلیون تومان در هر تن را در بر می‌گیرد. پس افزایش یا کاهش قیمت ایزوگام به نرخ ارز برای واردات تیشو و نیز قیمت مواد اولیه مانند قیر وپلی استر وابستگی بسیاری دارد.

صادقی؛ تولیدکننده‌ای است که تاکید کرد: همه تولیدکنندگان ایزوگام این شهرستان اول رستوران دار و بعد کامیون دار بودند و زمانی که اولین کارخانه تولید ایزوگام در دلیجان ایجاد شد و بازار خوبی پیدا كرد، همه به تولید این کالا ترغیب شدند. این در حالی است که در شهری مانند تهران شاید 10 کارخانه ایزوگام وجود نداشته باشد.

منبع: پیام ساختمان