عایق کاری استخر

عایق کاری استخر به طوری که بعد از انجام ایزولاسیون دچار نشتی یا کم کردن آب نشود همواره تابع عوامل مختلفی می باشد. دراین مقاله نحوه عایق کاری استخر را به روش های گوناگون و عوامل تاثیر گذار بر سازه آن را به اختصار توضیح می دهیم .

 

سازه استخر قبل از اجرای عایق رطوبتی

مهمترین قسمت استخر که باید به دست متخصص این حرفه طراحی و ساخته شود سازه می باشد به طوری که بعد از دیوار چینی و سیمانکاری ،سازه دچار نشست و ترک خوردن نشود بدین منظور زیر سازی در امر عایق کاری بسیار اهمیت دارد .همچنین مهندسین سازه استخر از آرماتور بندی و بتن ریزی جهت احداث استخر بهره می برند که اصولی ترین روش  ساخت بنای استخر می باشد .بعد از بتن ریزی و خشک شدن کامل آن وارد مرحله عایق کاری و ایزولاسیون می شویم که به روش های زیر انجام می شود.

 

 اجرای قیرگونی

این عایق پوششی بر پایه قیر خالص70*60 و گونی درجه 1 می باشد که با انجام به صورت 2 لا ضربدری لایه های مقاومی در برابر نفوذ آب و رطوبت ایجاد می کند و بهترین نوع عایق رطوبتی جهت ایزولاسیون استخر می باشد. همچنین قیرگونی در برابر هرگونه ترک خوردن ناشی از گرم و سرد شدن مکرر مقاوم می باشد. از دیگر ویژگی های این عایق رطوبتی ضخامت زیاد آن می باشد که این عایق را متمایز از ایزوگام جهت عایق کاری استخر می نماید.


نصب ایزوگام

 ساختار ایزوگام اصولا برای عایق کاری محیط هایی که آب جاری با فشار کم بر روی آن جریان دارد مناسب می باشد.پس استفاده از ایزوگام جهت عایق کای داخل استخر به دلیل ایجاد فشار هیدرواستاتیکی توسط آب و احتمال کنده شدن آن اصلا مناسب نمی باشد مگر اینکه قبل از نصب ایزوگام از قیر بعنوان ماده تکمیلی جهت چسبندگی استفاده شود.البته در استخرهایی که پایین از سطح زمین قرار گرفته اند به دلیل فشار ناشی از آبهای زیر سطحی (آب باران  و برف ) احتمال نفوذ آب و رطوبت از بیرون دیواره استخر به داخل و ترک خوردن وجود دارد که با نصب ایزوگام به بدنه بیرونی استخر می توانیم تا حد زیادی از آن جلو گیری کنیم.


بیشتر مشتريان شركت ایران ایزوگام اذعان مي نمايند که قبلا استخر خانه خود را توسط افراد آماتور آب بندی نموده اند و اكنون با مشكل نشتي استخر مواجه هستند . با توجه به هزينه اوليه نصب ايزوگام و هزينه ثانوي جداسازي ايزوگام و هزينه عایق کاری مجدد استخر با قیر درجه1 به راحتي ميتوان نتيجه گرفت كه نصب ايزوگام به هيچ عنوان روش عایق کاری اقتصادي جهت آب بندي استخر نمي باشد و حتما باید 2لایه یا در صورت امکان از 3لایه قیرگونی جهت عایق کاری استخر استفاده شود.