خطر در کمین ایزوگام کاران

تمامی حرفه‎های ساختمانی میتوانند خطرناک باشند به شرطی که شما رعایت نکات ایمنی را نکنید از جمله کارگرانی که کار نصب ایزوگام را انجام می‎دهند. سوختگی از جمله مواردی است که اغلب نیروهای فعال در این زمینه هر روزه با آن روبرو هستند اما اینکه سوختگی موجب مرگ شود خطری است که نمی‎توان از آن به سادگی گذشت. 
شاید بسیار نادر اتفاق بیفتد که در طول مدت عمر کاری یک مهندس او مجبور باشد از نیروهایش بخواهد در یک فضای کوچک
اجرای ایزوگام را انجام دهند ! مانند جداره داخلی یک مخزن یا یک دیوار بتنی مدفون که فاصله بسیار اندکی مابین سازه اجرا شده و دیواره گود خاکبرداری شده وجود دارد و یا …

آنچه در اغلب چنین مواردی مشترک است خطر سوختگی کارگران بر عدم توجه به یک نکته است اگر شما با روش عایق کاری آن هم ایزوگام آشنا باشید مشعل ایزوگام کار بطور مستقیم به کپسول گاز وصل است و یکی از رایج ترین اتفاقات در ایزوگام کاری جدا شدن شیلنگ از مشعل است که در فضای باز با بستن سریع کپسول گاز هیچوقت به عنوان یک حادثه خطرناک مورد توجه قرار نمی‎گیرد اما هنگامی که این حادثه در یک فضای کوچک روی دهد تا کارگر شیر کپسول را قطع کند گاز خارج شده از شیر فضا را اشباع کرده و حادثه با انفجار ی که حتی میتواند بزرگ هم باشد آغاز می‎شود در چنین حالتی فرار کارگر از محل حادثه نیز اگر نگوییم محال است اما قطعا به سختی انجام می‎شود.

چنین حادثه ای برای یک کارگر روی داده است او در حالی که سرگرم ایزولاسیون یک دیواره بتنی در عمق شش متری بود به یکباره بر اثر اشتباه در حرارت دادت بسیار زیاد به ایزوگام ابتدا موجب شعله ور شدن ایزوگام شد و درحالی که سعی می‎کرد از شعله دور شود موجب جدا شدن شلنگ از مشعل شد و سپس گاز که در آن فضا جمع شده بود به یکباره شعله ور شد.

خوشبختانه کارگر به دو علت جان به سلامت بدر برد اول آنکه او نا خوداگاه در زمان انفجار گاز جمع شد در آن فضا به زمین نشسته و میزان تماسش با شعله بسیار کم شد و دوم آنکه چون نیروی ناظری که در بالای محل کار با کپسول آتش نشانی حاضر بود توانست کپسول گاز را ببندد و سپس ایزوگامی که شعله ور شده بود را به سرعت خاموش کند  هرچند کارگر ایزوگام کار دچار سوختگی سطحی در پشت خود شد اما این حادثه می‎توانست عواقبی بسیار وخیم تر از این هم داشته باشد . 

منبع:موج پیشرو